(UWAGA! ZMIANA TERMINU, warsztaty zostaną zrealizowane w dniach 14-16 października)
Na warsztatach będziemy mieli okazję nauczyć się tańców tradycyjnych województwa podlaskiego – z dawnej Ziemi Bielskiej.
Folklor taneczny pogranicza polsko-białoruskiego (Podlasie, Bielsk Podlaski) jest odzwierciedleniem wielokulturowego i wieloetnicznego charakteru tych ziem, historii oraz realiów społeczno-kulturowych. Oprócz znanych na całym etnograficznym Podlasiu oberków, mazurków, różnego rodzaju polek i walczyków czy krakowiaka poznamy pochodzącego z salonów podespana, białoruską korobeczkę (korobuszkę), reczeńkę czy kochaneczkę, czy popularny w Ukrainie, Białorusi i wschodniej Polsce taniec karapet – nazywany na Podlasiu „łysym”. Dzięki spotkaniu z regionalnymi animatorami i zespołem „Żemerwa” prezentującym te tańce w formach niestylizowanych będziemy mieli okazję być bliżej źródeł, zobaczyć także autentyczne stroje oraz posłuchać i zaśpiewać często wielogłosowe pieśni wykonywane w lokalnych dialektach.
Dla kogo dedykowane są warsztaty?
Co zapewnimy?
Harmonogram
Etap I
Etap II
Warunki uczestnictwa
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY – NABÓR ZAMKNIĘTY
Projekt realizowany jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki Taniec, który jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Lokalnym operatorem projektu jest Podlaskie Stowarzyszenie Tańca oraz Opera i Filharmonia Podlaska.