Celem rezydencji jest praca twórcza i badawcza poświęcona projektowi tańca współczesnego p.t. „POPGUNS”.
Na pracę w ramach rezydencji Przestrzeni Sztuki złożą się następujące działania:
Wspomniana metoda wyrasta z inspiracji psychologią analityczną Carla Gustawa Junga oraz psychologią zorientowaną na proces Arnolda Mindella. Zgodnie z tymi podejściami sen, czy też śnienie, stanowią rzeczywistość stale przenikającą świat człowieka. Otwarcie się na ten wymiar świata – często niewidoczny i nieuświadomiony – stanowi podstawę metody. Pozwala ona tancerzowi wyjść poza horyzont zwyczajnej świadomości, doświadczyć nowych jakości w swoim ciele i ruchu, a jednak bardzo bliskie i zarazem zindywidualizowane.
Slawek Krawczyński i Anna Godowska rozwijają swoją prekursorską metodę od kilkunastu lat. Ich poszukiwaniom udzieliły wsparcia renomowane instytucje, takie jak: Centre national de la danse w Paryżu, Międzynarodowa fundacja THEOREM, Centrum Le Manege w Mons, Visegrad International Fund, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Art Stations Foundation w Poznaniu.
Projekt „POPGUNS”
Multimedialny spektakl łączący taniec współczesny, teatr, muzykę ‘live’ oraz projekcje wideo.
Wielowymiarowa wizja współczesnej kultury, w której pastisz popularnych gatunków zderza się z czystą żywotnością ludzkiego ciała.
Głównym tematem spektaklu jest zjawisko kultury masowej, która jawi się twórcom projektu jako wielki zbiorowy sen współczesnych czasów. Jako narkotyk i zarazem narkotyczna wizja wypełniona substytutami doznań i doświadczeń, kompensujących niedostatki codziennego życia, a nawet próbujących zastąpić samo życie. „Popguns” ma być wizją tej zbiorowej halucynacji, której nikt nie traktuje poważnie i której wszyscy ulegają. Z drugiej strony celem spektaklu jest demistyfikacja języka kultury masowej, jego przekształcenie w niejednoznaczny tekst i żywą formę.
Projekt realizowany jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki Taniec, który jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Lokalnym operatorem projektu jest Podlaskie Stowarzyszenie Tańca oraz Opera i Filharmonia Podlaska.